2008 példátlan időszak volt az IT-biztonság szempontjából, és a tapasztalatok arra intenek, hogy 2009-ben még több és még változatosabb fenyegetésre számíthatunk.
Tavaly több rosszindulatú programmal találkozhattunk, mint eddig bármikor. Az elmúlt 15 évben, 2007 végéig a McAfee Avert Labs majdnem 358 000 rosszindulatú programot azonosított, ebből több mint 135 000-et 2007-ben. 2008-ban már márciusban több károkozót talált a cég, mint a 2007-ben összesen. Az Avert Labs 2008-ban csaknem másfél millió rosszindulatú programot fedezett fel, ami átlagosan naponta 3500 számítógépes kártevőt jelent.
A McAfee szerint a rosszindulatú programok készítése egy üzlet, mégpedig egy virágzó üzlet. Elmúltak már azok az idők, amikor a hírnévért írták a vírusokat. A ma készülő malware-ek több mint 90 százaléka jelszavak ellopására készített trójai és letöltő-program.
Éppen úgy, ahogyan a floppylemezes fenyegetések helyét átvették az USB-s meghajtókat támadó férgek, az e-mailes támadásokat is felváltják a közösségi hálózatok elleni fenyegetések. (2008 egyik legriasztóbb közösségi hálózati fenyegetése a Koobface féreg volt, amely főként a MySpace és a Facebook felhasználóinak rendszereire jelentett veszélyt.)
Tavaly a malware-készítők többféle módszert alkalmaztak a nyilvánvalóan hamis szoftvereik értékesítéséhez. A korábbi évekhez képest jóval több webalapú hirdetés csábította hamis biztonsági és más szoftvereket kínáló ajánlatokkal a felhasználókat. Ez a tendencia minden bizonnyal folytatódik, hiszen túlságosan is nagy pénzek vannak ebben az üzletben.
A McAfee úgy véli, hogy a számítógép-felhasználók manapság kettős veszélynek vannak kitéve. A jelenlegi gazdasági válság pénzügyi helyzetünkre mér csapást; ugyanakkor a rosszindulatú programok készítői megpróbálják kihasználni a nyugtalanságunkat, hogy aztán hátba támadhassanak minket. Ezzel összefüggésbe megállapítható, hogy rohamosan növekszik a könnyű pénzt ígérő adathalász csalások száma.
Ezek a csalások gyakran hamis pénzügyi szolgáltató vagy árurendelést kínáló weboldalakhoz kapcsolódnak. A hamis álláskereső oldalak száma is növekszik. Mivel sokan nehezen találnak jövedelmező munkát, a csupán két-három órás otthoni tevékenységért tisztességes fizetést ígérő ajánlatok igen csábítóak.
Egyre több és több spam kampány él ilyen ajánlatokkal, ezért érdemes óvatosnak lenni.
forrás: http://biztonsagportal.hu 2009.01.30.
|